Hamamlar

En İyi 5 Kars Hamam ve SPA Merkezi | Fiyat Listesi | 2024

Hamam hemen her gün gidilen yer değildir. Haliyle insan böyle bir ihtiyacı olunca nereye gideceğini bilemiyor. Günümüzde hijyenik olmayan tesislerdeki kötü deneyimler, doğru seçim yapmanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Peki ama Kars’ta hangi hamama gidilir? En iyi Kars hamamları nerede? Fiyatı nasıl? İşte detaylar…

Kars hamamları sıcak sularında insanların fiziksel temizlik yaptığı özel mekanlardır. Fakat buralar sadece temizlik ihtiyacı giderilen bir yer değil, aynı zamanda sosyal etkileşimin de yaşandığı önemli merkezler. Kent insanı ya da seyahat amaçlı bölgeye geleler burada günlük yaşamın stresinden uzaklaşıp keyifli vakit geçiriyor. Kısaca Kars’taki hamamlar şehrin sosyal dokusunun önemli bir parçası denebilir.

Türkiye’nin her şehrinde olduğu gibi Kars’ta da hem modern hem de tarihi hamamlar bulunuyor. Temelde hizmet anlayışı her ikisinde de aynı olsa da modern tesislerdeki sauna masaj gibi ekstra hizmetler daha fazla ilgi çekiyor. Elbette bu keyfi doğrudan tarihi noktasında yaşamak isterseniz Anadolu, Kızılay ya da Topçuoğlu gibi yapılar var.

Hamam hemen her gün gidilen yer değildir. Haliyle insan böyle bir ihtiyacı olunca nereye gideceğini bilemiyor. Günümüzde hijyenik olmayan tesislerdeki kötü deneyimler, doğru seçim yapmanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Peki ama Kars’ta hangi hamama gidilir? En iyi Kars hamamları nerede? Fiyatı nasıl? İşte detaylar…

2024 Yılının En İyi Kars Hamamları Listesi

Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesinin tarih kokan bir şehri olan Kars, sahip olduğu zengin kültürel mirasıyla her dönem dikkatleri üzerine çekiyor. Bu mirasın önemli unsurlarından biri de şüphesiz hamamlardır. Kars hamamları yıllar boyunca şehrin yaşamında önemli bir role sahip oldu ve günümüzde de bu ilgi devam ediyor. Hem fiziksel temizliğin sağlandığı hem de sosyal etkileşimin yaşandığı mekânlarda insanlar keyifli bir süreç yaşıyor.

Kars’ın en iyi hamam tesisleri şunlardır:

  • Anadolu Hamamı
  • Kızılay Hamam
  • Topçuoğlu Hamam
  • Mazlum Ağa Hamamı
  • Tunahanlar Otel & Restoran

Hamamlar kültürümüzde önemli bir yere sahip. Osmanlı İmparatorluğu döneminde özellikle yaygın hale gelmiş ve günümüze de oradan aktarılmış. Fakat Kars hamamları bu geleneğin çok daha eskilere dayanan köklü bir geçmişe sahiptir. Kentteki en eski hamamlar Selçuklu ve Ermeni dönemlerine kadar uzanıyor. Bu dönemlerde inşa edilen hamamlar o dönemin mimari ve sanat anlayışının izlerini taşıyor. Şimdi bunları daha detaylı analiz edeceğiz.

Anadolu Hamamı

Osmanlı hamam mimarisine benzerlik gösteren bir Kars hamamıdır. Dikdörtgen planlı kubbeli yapılı olarak tasarlanmıştır. Giriş kısmından başlayarak soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümlerine doğru bir sıra izlenmiş. Bu yapı, geleneksel Türk hamam mimarisinin bir yansıması ve hem estetik hem de işlevsellik açısından dikkat çekiyor. Kentte gidip pişman olmayacağınız nadir tesislerden biri olarak gösterilebilir.

ADRES: Yusufpaşa, 36100 Kars Merkez/Kars

Ziyaretçi Yorumu: Restorasyonla tekrardan günümüze kazandırılmış güzel bir yapı.

Kızılay Hamam

Tarihi bir Kars hamamı değil. Yeni nesil olarak da ifade etmek doğru olmaz. Küçük ve yerel bir işletme tarafından sunulan Kızılay Hamamı, temizliğiyle öne çıkıyor. İçinde soğuk havuzu olması buraya olan ilgiyi arttırıyor. Merkezdeki tesis haftanın 7 günü açık. Kadınlar belirlenen günlerde giriş yapabilmektedir.

ADRES: Merkez, 36100 Kars Merkez/Kars

Ziyaretçi Yorumu: Tarihi hamam çok düzgün temiz olmasada yinede hiç yoktan iyidi

Kars’ta Havuzlu Hamam Önerisi

Kars hamamları, şehrin tarihinden günümüze uzanan önemli yapıtlardır. Mimari yapıları, kültürel ve sosyal işlevleriyle birlikte şehrin karakterini yansıtırlar. Günümüzde de hala aktif olarak kullanılan ve turistlerin ilgisini çeken hamamlar, şehrin önemli turistik mekânları arasındadır. Elbette çok köklü bir geçmişi olsa da zamanla bu kültüre yenilikler de dahil olmuş. Havuz bunlara güzel bir örnek. Sıcak hamam sonrası soğuk havuza girmek farklı bir deneyimin kapılarını aralıyor. Gelin bunu Kars şehrinde sergileyen tesisleri keşfedelim.

Sapran Deluxe Hotel

ADRES: Şehitler Mahallesi,Ahmet Arslan Caddesi,No:53 Kars / Merkez, 36000 Merkez/Kars

TELEFON: (0474) 225 15 25

Ziyaretçi Yorumu: İş seyahati için sapran delüxe otelinde kaldım. Güleryüzlü personelleriyle, ferah temiz odalarıyla, yöresel organik kahvaltı çeşitleriyle çok güzel hizmet vermekteler.eger Kars’a yolunuz düşerse mutlaka sapran deluxe otele ugrayın memnun kalacaksınız. ayrıca bizi resepsiyonda karşılayan güler yüzlü  HÜSEYİN Bey’e oda servisinde her işimize koşturan Güngör bey’e restoranda bize hizmet eden tüm ekibe, odamızı hergün temiz tutan ekibe teşekkür ediyorum.

Kars’ın En İyi SPA & Sauna Merkezleri

Kars’ta SPA merkezleri, şehrin doğal güzellikleriyle iç içe huzurlu bir atmosfer sunar. Termal suların sağladığı faydalarıyla ziyaretçilerine rahatlama ve yenilenme imkanı sağlarlar. Masaj, cilt bakımı ve aromaterapi gibi çeşitli hizmetlerle misafirlerini memnun ederler. Rahatlama ihtiyacınızı giderebileceğiniz Kars SPA merkezlerini birlikte keşfedelim.

Kars’taki SPA merkezleri şunlardır:

  • Grand Ani Hotel
  • Konak Hotel 2 Kars
  • VE Hotels Kars – Beylerbeyi Sarayı
  • Ahıska Palas Kars

Grand Ani Hotel

Kentin popüler otellerinden Grand Ani, SPA sektöründe de bölgenin favori adreslerinden biri olarak karşımıza çıkar. Haydar Aliyev caddesi üzerindeki bu tesisten otel dışındaki kişiler de faydalanıyor. Farklı masaj kültürlerini uyguluyor. Öte yandan sauna imkanıyla da karşımıza çıkıyor. Lüks, pahalı ama hizmeti değer bir adres.

ADRES: Cumhuriyet, Haydar Aliyev Cd. No:91, 36000 Kars Merkez/Kars

TELEFON: (0474) 223 75 00

Ziyaretçi Yorumu: Kars’a yolunuz düşerse güzel ve sıcacık yüzlerde tebessüm uyandıran bir otel. Kapıdan girdiğinizde tam karşınızda resepsiyon güler yüzlü merhaba diyor. Odalarda eksik bişey olduğu zaman mahçup bir şekilde anında müdahale edilip düzeltiliyor. Kahvaltısı kahvaltı salonu Restorant kısmı ve otelin diğer bölümleri de çok şık ve sıcak. Havuz ve saunası da gerçekten temiz. Bütün güzel dilekleri hakediyorlar.

Güncel Kars Hamam Fiyatları 2024

Kars hamam fiyatları 2024 yılında da merak ediliyor. Çok ziyaret edilen yerler olmadığı için bu merak daha da artıyor. Fakat net fiyat söylemesi zor. Genelde hizmet verilen hamamın kalitesine, sunduğu imkanlara ve ekstralarına göre değişiklik göstermektedir. Geleneksel Türk hamamlarında standart bir giriş ücreti alınır ve bu ücrete hamamın sunduğu temel hizmetler dahildir. Bunun yanı sıra masaj, cilt bakımı gibi ekstralar için ek ücret talep edilebilir. Kars’taki hamam fiyatları ortalama 200 TL’den başlar. Yerine göre 400 TL’ye de çıkabilir. Öğrenci ve çocuklar her zaman indirimli giriş yapar.

Kars şehrindeki hamamlarının 2024 yılı giriş fiyat listesi:

TARİH HAMAM YERİ ERKEK GİRİŞ FİYATI KADIN GİRİŞ FİYATI
2024 Ocak Kars şehri hamam fiyatı 200 TL – 275 TL 210 TL – 280 TL
2024 Şubat Kars şehri hamam fiyatı 200 TL – 275 TL 210 TL – 280 TL
2024 Mart Kars şehri hamam fiyatı 200 TL – 275 TL 210 TL – 280 TL
2024 Nisan Kars şehri hamam fiyatı 200 TL – 275 TL 210 TL – 280 TL
2024 Mayıs Kars şehri hamam fiyatı 200 TL – 275 TL 210 TL – 280 TL
2024 Haziran Kars şehri hamam fiyatı 200 TL – 275 TL 210 TL – 280 TL
2024 Temmuz Kars şehri hamam fiyatı 200 TL – 275 TL 210 TL – 280 TL
2024 Ağustos Kars şehri hamam fiyatı 200 TL – 275 TL 210 TL – 280 TL
2024 Eylül Kars şehri hamam fiyatı 200 TL – 275 TL 210 TL – 280 TL
2024 Ekim Kars şehri hamam fiyatı 200 TL – 275 TL 210 TL – 280 TL
2024 Kasım Kars şehri hamam fiyatı 200 TL – 275 TL 210 TL – 280 TL
2024 Aralık Kars şehri hamam fiyatı 200 TL – 275 TL 210 TL – 280 TL

*rakamlar hamama göre değişkenlik gösterebilir.

Kars Hamamları Hakkında Sık Sorulan Sorular

a)     Kars’ta aile hamamı var mı?

Aile hamamı, insanların sevdikleriyle ya da eşiyle özel bir hamam deneyimi yaşadığı yerlerdir. Genelde metropollerde karşımıza çıkan bir konsept. Kars şehrinde de böyle bir hizmet ne yazık ki yok.

b)     Kars’ta gay hamamı var mı?

Kars ili sınırlarında “gay hamamı” olarak nitelendirilen bir konsept bulunmamaktadır.

c)      Kars’ta en iyi hamam hangisi?

Tarihi hamam sevenler için Anadolu adresi en iyi Kars hamamı olacaktır.

 

İlginizi çekebilir: En Güzel İzmir Bungalov Evleri | 5 Harika Öneri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyicisini kapatıp, tekrar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.