Hamamlar

En Meşhur 10 Diyarbakır Hamamları ve Giriş Fiyatları 2024

Yeni nesil hamamlar da lüks bakımından her şey düşünülüyor son yıllarda. Ancak tarihi Diyarbakır hamamları ayrı bir öneme sahip. Gelin Diyarbakır da bir kültür keşfine çıkalım ve hamamları keşfedelim. Belirli bir bölgede toplanmış en iyi hamamlar hangileri birlikte göz atalım.

Diyarbakır hamamları eşsiz mimarileri ile şehri süslüyor. Kültürel miras bakamından en zengin şehirlerimizden birisi olan Diyarbakır tarihi hamamları ile de ünlü. Kentin birçok bölgesinde tarihi hamamlara rastlamak mümkün. Çoğunlukla sur içinde bulunan hamamlar kentlinin hâlâ en çok ziyaret ettiği yerler arasında yerini alıyor. Yıkanmak, temizlenmek insanlar için bir gereklilik olmuştur. Eski dönemlerde çoğu evde su olmadığı için de insanlar bu hamamlar yoluyla temizlenebiliyordu.

Şimdilerde evlerde su olmasına rağmen o kültür bize işlediği için belirli aralıklarda hamamlarda yıkanmazsak tam olarak temizlenemiyormuş gibi hissederiz. Oranın sıcaklığı ile yapılan kese ve masaj sonrası yeniden doğmuş gibi ayrılırız hamamlardan. Hafiflemiş ve arınmış hissederiz kendimizi. Yeni nesil hamamlar da lüks bakımından her şey düşünülüyor son yıllarda. Ancak tarihi Diyarbakır hamamları ayrı bir öneme sahip. Gelin Diyarbakır da bir kültür keşfine çıkalım ve hamamları keşfedelim. Belirli bir bölgede toplanmış en iyi hamamlar hangileri birlikte göz atalım.

diyarbakir-hamamlari-1
Diyarbakır Hamamları

En Meşhur 10 Diyarbakır Hamamları ile Kültürü Keşfedin (2024  Yılı)

Çok eski dönemlerden günümüze kadar ayakta kalan Diyarbakır hamamları yapılan restorasyonlarla tarihe göz kırpıyor adeta. Burada çok sayıda tarihi hamama rastlamak mümkün. Çok sayıda kültüre ev sahipliği yapan kentte hamamlar da korunarak günümüze kadar gelmişlerdir. Günümüze kadar gelip halen hizmet veren Diyarbakır hamamları hangileri? Diyarbakır’a gezmek için geldiyseniz hangi hamamları mutlaka görmelisiniz birlikte göz atalım.

diyarbakir-hamamlari-2
Diyarbakır Hamamları

2024 yılında Diyarbakır bölgesinde gidilecek en güzel 10 hamam tavsiyesi:

SIRA DİYARBAKIR BÖLGESİ HAMAMLARI KESE KÖPÜK PUANI
1 Diyarbakır Termal Sauna & Hamam Var 10/9.8
2 Zana Termal Sauna Var 10/9.8
3 Güneydoğu Lüks Sauna Hamam Var 10/9.7
4 Tarihi Diyarbakır Hamamı Var 10/9.6
5 Emek banyo ve sauna Var 10/9.6
6 Kadı Hamamı Var 10/9.5
7 Güven Hamamı Var 10/9.3
8 Gökkuşağı Hamam ve Sauna Var 10/9.3
9 Yeni Paşa Hamamı Var 10/9.2
10 Melik Ahmet Hamamı Var 10/9.1

Güncel Diyarbakır Hamam Fiyatları 2024

Güncel Diyarbakır hamam fiyatları 2024 yeni yılla birlikte güncellendi. Hamam fiyatları verilen hizmetlere göre değişiklik gösterir. Diyarbakır hamamları giriş fiyatları sabit olup, içeride almak istediğiniz ekstra hizmetlere göre artabilir. Kese ve köpük masajı ya da yaptırmak istediğiniz herhangi bir masaj var ise bunlar için ayrıca ücret talep edilir. Kese ve masaj dışında hamam içinde kullanacağınız her şey giriş fiyatına dahildir. Ayrıca ücret talep edilmez.

2024 yılında Diyarbakır hamamlarına giriş fiyatları listesi:

TARİH DİYARBAKIR BÖLGESİ HAMAMLARI GİRİŞ FİYATI
2024 Diyarbakır Termal Sauna & Hamam 150 TL – 225 TL
2024 Zana Termal Sauna 150 TL – 225 TL
2024 Güneydoğu Lüks Sauna Hamam 150 TL – 225 TL
2024 Tarihi Diyarbakır Hamamı 150 TL – 225 TL
2024 Emek banyo ve sauna 150 TL – 225 TL
2024 Kadı Hamamı 150 TL – 225 TL
2024 Güven Hamamı 150 TL – 225 TL
2024 Gökkuşağı Hamam ve Sauna 150 TL – 225 TL
2024 Yeni Paşa Hamamı 150 TL – 225 TL
2024 Melik Ahmet Hamamı 150 TL – 225 TL

1.      Diyarbakır Termal Sauna & Hamam

Haftanın 7 günü 24 saat açık olan hamam yıllardır hizmet vermeye devam ediyor. İçeriye girdiğinizde Diyarbakır kültürünün izlerine rastlamanız mümkün. Erkekler ve kadınlar için ayrı günlerde hizmet veren hamam sıcak su havuzu, kese ve köpük masajı gibi hizmetlerde sunuyor. İçeride iyice ter attıktan sonra kendinizi tellakların eline teslim ederek gevşemiş, temizlenmiş ve arınmış olarak buradan ayrılabilirsiniz.

ADRES: Muradiye, Gürsel Cad, kaynarca apt altı 51/A, 21090 Bağlar/Diyarbakır

2.      Diyarbakır Zana Termal Sauna

Diyarbakır hamamları arasında konum olarak kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz hamamlardan birisi de Diyarbakır Zana hamamdır. Dışarıdan gelen çalışanlarında uğrak yeri olan bu hamam oldukça hijyenik olmasıyla tanınır. Buraya da girdiğinizde Diyarbakır kültürünün simgesi olan sedir ve yastıklara rastlamanız mümkün. Eski hamam kültürünün bir simgesi olan sıcak banyo sonrası ikram edilen gazoz da sıcak sonrası içinizi serinletiyor. Aynı zamanda hamam sonrası saunaya girerek de rahatlayabilirsiniz.

ADRES: Bağcılar, 21000 Bağlar/Diyarbakır

Diyarbakır'daki hamamlara çocuklar alınıyor mu?

Genel olarak Diyarbakır bölgesindeki hamamlara çocuklar alınmaktadır.

Diyarbakır’daki Hamamlar Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kadim şehirlerimizden Diyarbakır’da haftanın günü gidip ruhen ve bedenen arınabileceğiniz hamamlar bulunuyor. Bölgeye ilk defa yolunuz düşüyorsa iyi bir öneri işinize yarayacaktır. Aklınızdaki bazı soruları yanıtlıyoruz.

a)     Diyarbakır’ın en meşhur hamamı hangisi?

10’dan fazla hamam var ve bölgeye gelen gezginler, “hangisine gitsem” diye araştırma yapıyor. Elbette her tesis kendi ölçeğinde müşterisine iyi hizmet vermek ister. Ancak her birinde kalite farklılıkları olduğu da kesin. Sıcak ve şifalı bir su isterseniz Zana Termal Hamam önerimiz olur. Tesis son derece hijyenik ve modern. İçeride ek masajlar da var. Rahatlamak için birebir adres.

b)     Diyarbakır’da hamama girmek kaç TL?

Fiyatları ucuz olması, Diyarbakır hamamlarının çok tercih edilmesinde popüler bir etken. Uygun fiyata insan çok iyi bir rahatlama ve sosyalleşme imkanı buluyor. Diyarbakır’da erkeklerin hamama giriş ücreti 200 – 300 TL arası değişiyor. Çocuklar %50 indirimden yararlanmaktadır. Böylesine güzel bir eğlence için bu rakamlar gayet uygun.

c)      Diyarbakır hamamlarında kese köpük masajı kaç TL?

Kese köpük attırmak olarak tabir edilen ve kökeni Osmanlı’ya dayanan bu uygulama günümüzde de tercih ediliyor. Fiyatları da 100 – 200 TL arasıdır. Ortalama 15 – 20 dakikalık bir masajı kapsar. Keyifli anlar dileriz.

İlginizi çekebilir: En Güzel Tesettür Mayo Modelleri 2023 | 10 Mayo Önerisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyicisini kapatıp, tekrar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.