Vizesiz ÜlkelerTatil Tüyoları

Güncel Pasaportsuz Gidilen Ülkeler | Nereye Gidilir? | 2024

Pasaport, ülkeler arası giriş çıkışlarda geçerli olan evrensel bir seyahat kimliğidir. Dünya genelinde hemen her ülkeye gitmek için hem Türkiye çıkışında hem de başka ülkeye girişte bu kimlik incelenmektedir. Fakat 2023 yılında pasaport çıkarma oranları %60’a yakın zamlandı ve maliyetleri arttı. Birkaç günlük yurtdışı deneyimi yaşamak isteyenler de pasaportsuz gidilen ülkeler 2024 listesini öğrenmek ve kimlik ile gezmek istiyor. Türkiye’den 5 farklı ülkeye bu seyahat planlaması mümkün.

Son yıllarda tatil masraflarının artmasıyla birlikte pasaportsuz gidilen ülkeler 2024 araştırması daha da ivme kazandı. Ülke dışına çıkıp farklı yerleri keşfetmek isteyen gezginler eğer pasaport ya da vize almadan sadece kimlikleriyle gitmek istiyorlarsa 5 farklı seçenek çıkacak önlerine. KKTC ve Gürcistan en popüler pasaportsuz gidilebilen ülkeler. Azerbaycan da bu listede cezbedici seçenekler arasında. Peki ama 2024 yılında pasaportsuz olarak gidilebilen en güzel ülkeler hangileri? Sadece kimlik ile yurt dışına çıkmak mümkün mü? İşte detaylar…

Vikipedi: Pasaport Hakkında Temel Bilgiler

Pasaport, ülkeler arası giriş çıkışlarda geçerli olan evrensel bir seyahat kimliğidir. Dünya genelinde hemen her ülkeye gitmek için hem Türkiye çıkışında hem de başka ülkeye girişte bu kimlik incelenmektedir. Fakat 2024 yılında pasaport çıkarma oranları %60’a yakın zamlandı ve maliyetleri arttı. Birkaç günlük yurtdışı deneyimi yaşamak isteyenler de pasaportsuz gidilen ülkeler 2024 listesini öğrenmek ve kimlik ile gezmek istiyor. Türkiye’den 5 farklı ülkeye bu seyahat planlaması mümkün.

Güncel Pasaportsuz Gidilen Ülkeler 2024 Listesi

Türkiye’den çıkışlı sadece 5 ülkeye pasaportsuz şekilde gidilebiliyor. Bunların başında uzun yıllardır Ukrayna geliyordu. İki devlet arasında yapılan 2014 tarihli anlaşma ile her iki ülke vatandaşları da birbirlerine pasaportsuz giriş çıkış sağlıyordu. Ancak Rusya Ukrayna savaşı sebebiyle bu seçenek cazibesini yitirdi. Artık daha çok yavru vatan KKTC ve kardeşi ülke Azerbaycan tercih ediliyor. Son yıllarda ise komşu Gürcistan seyahatleri de sıklaşmış durumda.

2024 yılında pasaportsuz olarak gidilen en güzel ülkeler listesi:

  • KKTC pasaportsuz gidiliyor
  • Ukrayna pasaportsuz gidiliyor
  • Gürcistan pasaportsuz gidiliyor
  • Moldova pasaportsuz gidiliyor
  • Azerbaycan pasaportsuz gidiliyor

a)      2024’te Ukrayna’ya Pasaportsuz Gidiliyor

2022 ilk çeyreğinde Rusya ile Ukrayna arasında çıkan savaş sebebiyle, ülke turizmi de büyük yara aldı. Onun evvelinde Türk vatandaşlar sadece kimliklerini kullanarak rahatlıkla Ukrayna’ya gidip gelebiliyordu. Günümüzde de bu seçenek hala var ama savaş nedeniyle pek fazla tercih edildiği söylenemez.

b)      2024 Yılında KKTC Gidişlerde Pasaport İstenmiyor

Çok uzun süredir pasaportsuz gidilen ülkeler arasında en iyi seçenek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti oluyor. Denizi, turizm tesisleri ve gece hayatıyla her kitleye hitap eden bir turizm cenneti burası. Özellikle lüks kumar gazinolarıyla Türklerden büyük ilgi görmeye devam ediyor. KKTC’ye girişlerde sizden pasaport istenmez. Bunun yerine geçici bir konaklama belgesi temin edilir. Fakat Güney Kıbrıs Rum tarafına girmek için pasaport ve vize olması kesin şarttır.

c)      Gürcistan’a Gideceklerin Pasaporta İhtiyacı Yok

Pasaportsuz gidilen ülkeler listesine 2023 yılında yeni bir ülke daha katıldı. Komşumuz Gürcistan’a artık sadece kimlik ile gidiş dönüş sağlanabiliyor. Özellikle kültürel ve eğlence turizm açısında cezbedici bir ülke. Hafta sonu birkaç günlük Gürcistan gezisi ile hem yeni keşifler yapabilir hem de dönüşte ucuz fiyata alışveriş yapabilirsiniz. Özellikle son dönem İphone alışverişleri için on binlerce kişi Gürcistan’a gidip geliyor.

d)      Kardeş Ülke Azerbaycan Tatilinizde Pasaport Gerekmiyor

Pasaportsuz gidilen ülkeler 2024 listemizin son sırasında kardeş Azerbaycan var. Yine bu ülkeye girişlerde de sizden kesinlikle pasaport koşulu konulmuyor. Kendi kimliğiniz ile havalimanı giriş terminallerinden rahatlıkla ülkeye giriş sağlayabiliyorsunuz. Seyahat açısında ucuz ve avantajlı bir ülke. Konaklama tesisleri ucuz. Farklı bir ülke keşfi için listelere eklenebilir. Şimdiden keyifli bir yurtdışı gezisi diliyoruz sizlere. İyi günler.

Pasaportsuz Seyahat Ne Demek?

“Pasaportsuz seyahat”, bir ülkeye giriş yaparken pasaport gereksiniminin olmadığı veya sınır kontrolü yapılmadan geçişin mümkün olduğu durumu ifade eder. Bu tür seyahat genellikle belirli ülkeler arasında vize muafiyeti veya anlaşmalar sayesinde gerçekleşir.

Pasaportsuz seyahat, genellikle belirli ülkeler arasında geçerlidir ve bazı durumlarda, belirli bir süre için veya turistik amaçlı seyahatlerde geçerli olabilir. Örneğin, bazı ülkeler arasında pasaport olmadan seyahat etmek için vize muafiyeti anlaşmaları bulunabilir veya sadece kimlik kartıyla seyahat etmek mümkün olabilir.

Bu tür seyahat imkanları genellikle komşu ülkeler arasında veya bölgesel entegrasyonun olduğu durumlarda daha sık görülür. Örneğin, Avrupa Birliği ülkeleri arasında Schengen Bölgesi’nde sınır kontrolsüz seyahat mümkündür.

Ancak, pasaportsuz seyahat imkanı bulunan bir ülkeden diğerine seyahat ederken bile, belirli koşullar ve gereksinimler olabilir. Bu nedenle, seyahatten önce geçerli kuralları ve koşulları kontrol etmek önemlidir.

İlginizi çekebilir: 2023’te En Güzel 7 İzmir Alkolsüz Balık Restoranları Önerisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyicisini kapatıp, tekrar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.