Kış TatiliTatil TüyolarıUçak BiletiVizesiz ÜlkelerYaz Tatili

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler 2024 | Nereye Gidilir?

Aklınızda keyifli bir yurtdışı seyahati varsa ama Türk lirasının değerli olduğu ülkeler 2024 yılında hangileri? Hangi ülkede daha ucuz tatil yapılır? diye merak ediyorsanız yazıyı son cümlesine kadar okumanızı öneriyoruz.

Gezi tutkunları yurtdışı seyahatlerini planlamadan önce “Türk lirasının değerli olduğu ülkeler 2024” araştırması yapıyor. Çünkü ülkeden çıkmadan önce, döviz bürolarında, gidilecek ülkenin para birimi alınır. Fakat arada büyük farklar olması halinde, seyahat tutkunları ciddi zararlar ile karşılaşabiliyor. TL’nin değerli olduğu bir ülkeye giderseniz, uçak biletinden konaklamaya, araç kiralamadan alışverişe kadar her alanda ciddi avantaj sağlarsınız.

Aklınızda keyifli bir yurtdışı seyahati varsa ama Türk lirasının değerli olduğu ülkeler 2024 yılında hangileri? Hangi ülkede daha ucuz tatil yapılır? diye merak ediyorsanız yazıyı son cümlesine kadar okumanızı öneriyoruz.

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler 2024 Listesi

Türk Lirası, son 30 yılın en düşük seviyesine gerilemiş durumda. Bu da insanların Dolar ya da Euro döviz cinsine sahip ülkelere seyahatini hayli zorlaştırıyor. Ama karamsar olmayın. Eğer sıkı bir gezgin ruhunuz var ise sizin için TL’ye göre değeri az paraya sahip ülkeler bulunuyor. Sırbistan, Türk lirasının değerli olduğu ülkeler 2024 listesinde en üst sırada bulunuyor. İkinci sırada ise Güney Amerika’nın incisi Arjantin bulunuyor. Aşağıda güncel bir tablo oluşturduk.

Türk Lirasının döviz cinsinden değerli olduğu seyahat ülkeleri:

ÜLKEPARASININ TL’YE GÖRE DEĞERİ
Ukrayna0,51 Türk Lirası
Tayland0,57 Türk Lirası
Çek Cumhuriyeti0,85 Türk Lirası
Sırbistan0,17 Türk Lirası
Arjantin0,10 Türk Lirası
Rusya0,28 Türk Lirası
Hindistan0,23 Türk Lirası
Makedonya0,33 Türk Lirası

*rakamlar 2024 Ocak verisidir ve güncel tarihe göre değişecektir.

1.      Ukrayna: Türk Lirasının Değerli Olduğu Nadir Ülkelerden Birisi

2023 yılının ilk çeyreğinde patlak veren Rusya Ukrayna savaşından sonra, Ukrayna’nın para birimi olan Grivna, tarihin en kötü sonuçlarıyla karşılaştı. 2024 yılı verilerine göre 1 Ukrayna Grivnası yaklaşık 0,51 Türk Lirasına eşit. Yani oraya yapacağınız seyahatlerde oldukça avantajlı bir pozisyondasınız. Ancak şu an için savaş koşulları halen devam ettiği için gezginler tarafından sık tercih edilmiyor. Savaşın bitmesi halinde muhakkak gidilmesi gereken ülkeler arasında.

2.      Çek Cumhuriyeti: TL Bu Ülkede Bir Miktar Daha Değerli Konumda

Ülkede Çek Korunası para birimi kullanılıyor. 0,85 Türk Lirası değeriyle ülke insanımız için iyi bir seyahat bölgesi. Tarihi ve kültürel yapısı, aynı zamanda gece hayatındaki renkliliğiyle çok sayıda Türk gezgin bu ülkeyi tercih etmektedir. Konaklama ve araç kiralamada ciddi avantaj sağlarsınız. Keza, ülke içindeki aktivite ve alışverişleriniz de sizin adınıza fırsat olacaktır.

3.      Sırbistan: Tatilciler İçin Parası ve Maliyetleri Az Olan Ülkeler Arasında

Türk lirasının değerli olduğu ülkeler 2023 listesinde bu defa Sırbistan’dan bahsedeceğiz. Ülkede Sırp Dinarı para birimi geçmektedir. 1 Sırp Dinarı ise bu yılın verilerine göre 0,17 TL seviyesinde işlem görüyor. Anlaşılacağı üzere ciddi bir seyahat avantajı sağlıyor. Uçak biletlerinizi Sırbistan hava yolları üzerinden satın alırsanız, uçuş işlemlerinizde de avantaj elde edersiniz. Aynı zamanda konaklama işlemleriniz de çok cazip gelecek. Yurtdışı seyahat planlamalarınızda Sırbistan yer alabilir.

4.      Arjantin: Güney Amerika Seyahat Planlamalarında Değerlendirilebilir

Türk lirasının değerli olduğu ülkeler 2023 listemizin son sırasında Güney Amerika’nın incisi Arjantin var. Tangonun ve dansın ülkesi Arjantin, sıkıntılı ekonomik dönemden geçiyor ve para birimi oldukça değersiz. Türk lirası karşısında da değersiz konumda. Buraya seyahat planlarken konaklama ve uçuş biletlerinizi Arjantin parası ile almanızı öneriyoruz. Ciddi kazançlar sağlayacaksınız. İyi tatiller dileriz.

Türk Lirası ile Seyahat Yapılacak En Avantajlı Ülkeler

Türk Lirası ile seyahat ederken döviz kurlarını ve ülkeler arasındaki fiyat farklarını göz önünde bulundurarak en avantajlı ülkeleri seçmek önemlidir. İşte Türk Lirası ile seyahat ederken avantajlı olduğu düşünülen bazı ülkeler:

Gürcistan: Türkiye’ye yakınlığı ve düşük yaşam maliyeti nedeniyle Gürcistan, Türk turistler arasında popüler bir seçenektir. Yeme içme ve konaklama gibi giderler genellikle uygun fiyatlıdır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti: KKTC’ye Türk Lirasıyla seyahat etmek mümkündür ve ada genelinde Türk mutfağına aşina olduğunuz için yeme içme maliyetleri düşük olabilir.

Sırbistan: Balkan ülkeleri genellikle Türk Lirasıyla seyahat edenler için uygun maliyetli seçenekler sunar. Sırbistan’ın başkenti Belgrad, tarihi ve kültürel zenginliğiyle dikkat çekerken, genellikle Türk Lirası ile kolayca gezilebilir.

Makedonya: Türkiye’ye yakınlığı ve yaşam maliyetlerinin düşüklüğü nedeniyle Makedonya, Türk Lirasıyla seyahat edenler için avantajlı bir destinasyondur.

Arnavutluk: Arnavutluk, Türk Lirası ile seyahat edenler için uygun fiyatlı bir seçenek olabilir. Ülke genelinde yeme içme ve konaklama gibi giderlerin düşük olması, bütçe dostu bir seyahat yapmanıza olanak tanır.

Bu ülkeler, Türk Lirası ile seyahat ederken bütçenizi daha etkin bir şekilde yönetmenize yardımcı olabilir. Ancak seyahat öncesi güncel döviz kurlarını kontrol etmek ve seyahat bütçenizi buna göre ayarlamak önemlidir.

İlginizi çekebilir: 2023’teki Bodrum Alkolsüz Mekanlar Listesi | Helal Konsept

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyicisini kapatıp, tekrar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.